کد خبر: 349|تاریخ :: 2017-09-17 03:53:01
مذاکره مسوولان برای برطرف کردن مشکلات بناهای تاریخی دامغان به ویژه تپه حصار
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قدمت چندهزار سالانه بناهای تاریخی و باستانی دامغان به توضیحاتی درباره مهم ترین مراکز تاریخی این شهرستان پرداخت و از مذاکره و جلسات مختلف با مسوولان و وزارتخانه های مربوطه برای برطرف شدن مشکلات اساسی این بناهای ارزشمند خبر داد که در این میان تپه حصار رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

به گزارش کاروکارگر، ابوالفضل حسن بیگی در حاشیه مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی پسته دامغان و در جمع خبرنگاران  گفت: نوع ساخت بناهای تاریخی شهرستان دامغان بنا به اذعان کارشناسان ایرانی و خارجی منحصر به فرد است اما متاسفانه شهرستان دامغان مظلوم واقع شده و در زمینه توریستی  نیزعقب است، که با برنامه هایی که در دست انجام است امیدواریم شاهد اتفاقات خیلی خوبی برای دامغان باشیم.
وی افزود: اعتبار خوبی  در برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶ برای زنده نگهداشتن و احیای این گونه مراکز در سطح کشور اختصاص یافته است؛ از سویی NGO های خوبی در سطح شهرستان برای شناسایی و دفاع از این مراکز تشکیل شده که از منظر علمی،فنی، تخصصی و از دیدگاه ملی به شهرستان دامغان نگاه شود که امیدواریم در برنامه های آتی بودجه های بیشتری نیز برای این موضوع اختصاص یابد.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی پسته دامغان با اشاره تپه حصار به عنوان مرکز تاریخی و ارزشمند این شهرستان و مشکلات اصلی این مرکز تاریخی که همان عبور خط راه آهن است گفت: در این زمینه مدتهاست  جلساتی با وزیر راه و شهرسازی، معاونان و مدیران وی به ویژه مدیرعامل راه آهن برگزار کردیم که البته قرار است  راه آهن جدید تهران _مشهد احداث شود که قطعا با فاصله ای از مسیر فعلی ایجاد خواهد شد.
وی ادامه داد: برای این موضوع سه بحث در دست بررسی ومطالعات کارشناسی است؛ اول اینکه  آیا این امکان وجود دارد مسیر راه آهن موجود کمی پایین تر از مسیر فعلی برده شود و یا پلی احداث شده و یا  مسیر جابجا شود؟؛ که البته همه این گزینه ها در دست بررسی و مطالعات کارشناسی است و هزینه های کلانی را نیاز دارد.
حسن بیگی اظهار کرد: به ما وعده  داده اند به محض انجام  و نهایی شدن مطالعات کارشناسی این موضوع حل می شود و با توجه به اینکه این مرکز ثبت ملی شده و در حال انجام مراحل ثبت جهانی است طبیعی است باید هر گونه اقدام و یا حمایتی که نیاز  است در این راستا انجام شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه بحث توریستی و جذب سرمایه گذار برای این شهرستان تاریخی، طبیعتا  بودجه نیاز دارد اظهار کرد: البته در حال انجام اقدامات و برنامه هایی در این زمینه هستیم اما متاسفانه کشورمان در بخش توریستی عقب است.
وی در عین حال بیان کرد: بحث نگهداری این بناها از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد، برای همه این امور در حال تعامل هستیم و خود سازمان میراث فرهنگی با تعاملاتی که با وزارت راه و شهرسازی دارد در حال پیگیری این موضوع است؛ نکته قابل ذکر این است که کسی نمی تواند در این زمینه زمان بندی بدهد چون همه این ها منوط به نهایی شدن و به نتیجه رسیدن مطالعات و کارهای کارشناسی است که در حال انجام است.
 گفتنی است؛ تپه حصار تپه باستانی که قدمت آن هفت هزار سال است. این تپه که از سال ۱۳۱۰ مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفته آثاری از تمدن بشری را در دل خود دارد و شناخت بیشتر آن مستلزم تعریف فصل کاوش و انجام پژوهش های باستان شناسی است.از جمله بزرگترین آسیب های متوجه این مجموعه وجود ریل راه آهن در دل آن است که قدمت ۷۰ ساله داشته و عبور روزانه ۸۰ قطار روز به روز بر دامنه تخریب آن می افزاید. موضوع برقی کردن ریل نگرانی جدید است و امکان جابجایی ریل وجود دارد. تملک عرصه و حریم تپه حصار که در حال حاضر در آنجا کشاورزی می شود. ایجاد پارک موزه که گردشگران بتوانند با امکان مناسب از زوایای این اثر باستانی دیدن کنند.
همچنین تاریخانه، کهن ترین مسجد بازمانده در ایران که در نیمه دوم قرن دوم بنا شده است. این مسجد با اقتباس از معماری ساسانی بنا شده و از نفایس ملی است. وضعیت این بنای فاخر به گونه ای است که نیازمند حفاظت جدی و مرمت و ساماندهی است، آزادسازی حریم تاریخانه، رفع آسیب های متوجه بنا و فراهم کردن ثبت جهانی آن مورد انتظار است.

::نظرات

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.
X
بایگانی روزنامه
انتخاب تاریخ:   /  /   
1397-03-28
1397-03-27
1397-03-24
1397-03-23
1397-03-22